AQHA Youth & Amateur Cup France 1,st day of team competition!

Team standings after the first day:
Youth; Germany 17 points, Denmark 14, Italy 12, Belgium 9, France 2, Sweden 1, France 0, Switzerland 0
Amateur: Germany 75, Switzerland 48, Italy 43, Denmark 39, UK 22, France 21

Youth Showmanship 24 entries (Sweden 3, Denmark 3):
Top placing Denmark with a 3;rd place for Emilie Bendix
 Christensen, 5;th for Michaela Navsred and Jacob Hofman 15;th
Sweden Emma Strandberg 10;th place, Anna Olson 18;th and Annie Johansson 20;th.
Winner Laura Elisa Weber Germany

Amateur Showmanship 20 entries (Denmark 5, UK 3):
Denmark: Rikke Von Bulow 6;th, Astrid Celine Gunlev 9;th and John Sommersoe 10;th.
Lotte Holmqvist individ score 117,5 , Anne Sörensen Individ score 117,5 
UK: Jane Wallace 12;th, Evelyn Dash13;th and Jerry Naish 19;th. 
Winner Sophia Reinfelder Germany score 173.

Trail Youth 28 entries (Sweden 3, Denmark 3)
Sweden: Emma Strandberg 13;th, Annie Johansson 19;th and Selina Niliima, 20;th.
Denmark: Michaela Navrested 3;rd, Emilie Bendix Christensen21;th and  Alberte Mathisen 22;th,
Winner: Anna Pickel Germany

Western Horsemanship Amateur 20 entries (Denmark 5, UK 3).
Denmark: Rikke Weis 5;th, Rikke Von Bulow 6:th, Astrid Celine Gunlev 13;tn. 
Lotte Holmkvist Individual 11;th, Anne Sörensen  individual
UK:  Evelyn Dash 12;th,  Gill Parker 15;th, Debbie Langford 17;th. 
Alison Bucknell Individual 18;th

Western Pleasure Amateur 20 entries (Denmark 4, Uk 3)
Denmark: John Sommersoe 4;th, Astrid Celine Gunlev 13;th, Rikke Von Bulow 15;th
Lotte Holmkvist (Individ) 9;th, Anne Sörensen (individ) 11;th
UK: Jane Wallace 10;th, Debbie Langford 16;th, Evelyn Dash 19;th
Winner : Chanatle Wellauer Switzerland

Western Riding Youth 13 entries (Sweden 2, Denmark 2)
Sweden: Annie Johansson 6;th, Selina Nilimaa Pettersson 7;th
Denmark: Emilie Bendix Christensen 5;Th, Albete Mathisen 11;th.
Winner: Tabea Schnauber Germany

Ranch Riding Amateur 18 entries (Denmark 2, UK 5)
Denmark: Mie Kuhnell Unö 3;rd, Rikke Weis 16;th
UK: Gill Parker 5;th, Jerry Naish 10;th, Debbie Langford 15;th
Alison Bucknell (Individ) 2;nd, Sally House (Individ) 8;th
Winner: Stefanie Schafäle Switzerland

Reining Youth 15 entries (Sweden 2, Denmark 2)
Sweden: Annie Johansson 3;rd, Selina Nilimaa Pettersson 10;th
Denmark: Emilie Bendix Christenssen 4;th
Winner: Allesandro Vicari Italy

Hunter Under Saddle Youth 26 entries (Sweden 3, Denmark 3)
Sweden: Emma Strandberg 12;th, Anna Olsson 12;th, Benjamin Pettersson 12;th
Denmark: Michaela Navrsted 1;st, Jakob Hofman 9;th, Emilie Bendix Christensen 12;th
Winner: Michaela Navrsted Denmark

Hunt Seat Equitation 27 entries (Sweden 3, Denmark 3)
Sweden: Selina Nilimaa Pettersson 4;th. Anna Olsson 12;th, Benjamin Pettersson 22;th
Denmark: Emilie Bedix Christensen 2;nd, Michaela Navrsted 13;th, Jakob Hofman 19;th
Winner: Laura Elisa Weber Germany

Arkiv

Länkar

-

Senaste inlägg